Maailma arvamusliidrite mõtteid aktuaalsetest probleemidest

Ajakiri Foreign Policy viis maailma mõjukaimate ja hinnatuimate mõtlejate seas läbi laiapõhjalise küsitluse aktuaalsetel globaalsetel teemadel. Küsitlusele vastasid 66 mõjukat persooni, kelle seas on nii poliitikuid, edukaid kirjanikke, Nobeli preemia laureaate ja arvamusliidreid arenevatest riikidest  [1]. Alltoodu on väike valik huvitavamatest tulemustest.

Küsitlusest ilmnes, et teemad, mis lõppeval aastal leidsid ebaõiglaselt vähe meediakajastust on muuhulgas järk-järguline demokraatia taandumine Kesk- ja Lõuna-Aafrika riikides, Hiina välis- ja majanduspoliitilised ambitsioonid Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas, arenevate riikide ettevõtete poolt ebaõiglastel tingimustel renditav põllumaa Kesk- ja Lõuna-Aafrika riikides.

 

Maailma mõjukaimateks mitte-USA päritolu liidriteks hinnati lõppeval aastal Iraani liider Mahmoud Ahmadinejad, Brasiilia president Luiz Lula da Silva ja Hiina president Hu Jintao ning peaminister Wen Jiabao.

Maailma majanduse osas uskus 53% küsitletutest, et globaalne majanduslanguse faas on läbi, samas kui 37% arvas, et veel mitte.

 

Huvitavad olid vastused küsimusele, mis on teie nö. alternatiivne idee, kuidas lahendada globaalseid majandusprobleeme. Näiteks toodi välja mõte leppida mitmepoolselt kokku kaitsekulutuste vähendamises ning sellest säästetud vahendid suunata riikliku laenukoormuse vähendamiseks ja globaalseteks abiprogrammideks.

Afganistaani sõja teemadel avaldati arvamust, et kui juba Tšingis-khaan ja Brežnev ei suutnud Afganistaanis võitu saavutada, siis on USA sellealased edusammud väga vähetõenäolised. Suurimate ohtudena maailmas valitsevale rahule nimetati muuhulgas näiteks ka USA majandusliku ja sõjalise võimu langust.

Terviklik ülevaade küsitluse tulemustest on kättesaadav siin.


[1] Survey participants (66): Daron Acemoglu, Bruce Ackerman, Shai Agassi, Madeleine Albright*, Kwame Anthony Appiah, Louise Arbour, John Arquilla, Jacques Attali, Carl Bildt, Lester Brown, Ian Buruma, Nicholas Christakis, Steven Chu, Richard Clarke, Paul Collier, Edwidge Danticat, Unity Dow, Esther Duflo, Mohamed ElBaradei, Mohamed El-Erian, Fan Gang, Paul Farmer, Salam Fayyad, James Fowler, Monica Frassoni, Thomas Friedman, Atul Gawande, Helene Gayle, Ashraf Ghani, Ayaan Hirsi Ali, Hu Shuli, Mo Ibrahim, Malalai Joya, Kamal Kar, Vinod Khosla, Clare Lockhart, Bjorn Lomborg, Kishore Mahbubani, Michael Mandelbaum, Miles Morland, Sendhil Mullainathan, Nathan Myhrvold, Mohamed Nasheed, Sam Nunn, Martha Nussbaum, Ory Okolloh, Ron Paul, David Petraeus*, Steven Pinker, Raghuram Rajan, Tariq Ramadan, Ahmed Rashid, Carmen Reinhart, Kenneth Rogoff, Paul Romer, Nouriel Roubini, Peter Scott, Robert Shiller, Clay Shirky, Anne-Marie Slaughter, Vaclav Smil, Abdolkarim Soroush, Richard Thaler*, Rosa Whitaker, Robert Zoellick*, Ethan Zuckerman.

*Only answered on-the-record questions.

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>