Nädala graafik: Maailma majanduse regionaalne jaotuvus viimased 500 aastat

Veel 200 aastat tagasi oli Hiina osakaal kogu maailma majandusest üle 30% protsendi. Koos Indiaga moodustasid need aastatel 1500-1800 ca 50% maailma SKP-st. Aastaks 2000 kahanes see aga vaid 17%-ni. Suure osa sellest langusest on loomulikult endale “krabanud” Ameerika- riik, millel puudus küll 19. sajandi alguses arvestatava suurusega majandus, omab täna üle 20%-st osakaalu. Kolmas regionaalne majandusjõud asub Euroopas, mille panus maailma väärtusloomesse on kõikunud peamiselt 15-20% osakaalu piires, v.a. eduka koloniaaleksperimendi aastad.

Kuidas need osakaalud täna ka ei oleks, peamine küsimus seisneb siiski selles, kuidas edasi? Siin ja sealpool on kõlanud väiteid, et Hiina ja India taastavad tulevikus oma ajaloolise suuruse (50% osakaal), kuid selle vastu räägib asjaolu, et 50%-ne osakaal oli võimalik vaid ajastul, kus Ameerika kontinentidel majandustegevus kui selline üleüldse puudus. Teisalt, kui eeldada, et kõik maailmas loodav rikkus saab tulevikus jaotuma võrdselt, siis tulenevalt nn. klassikaliste arenenud riikide (Eur, US, Jap) elanike osakaaludest maailma kogu rahvastikku, saab nende osa olema ca 12%. Wow, vähe usutav stsenaarium. Seda enam, et klassikalist majandusevolutsiooni silmas pidades saavad rikkad minna üldjuhul rikkamaks (kumulatiivne intress).

 

Rubriigid: Uudised, märksõnad: , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>